فرهنگسرای فردوسی

فرهنگسرای فردوسی با زیربنای 2400مترمربع در شهر صنعتی بندرماهشهر بعنوان نمادی از فرهنگ نقش بسزایی در ارتقاء و توسعه فرهنگ کتابخوانی به عهده دارد. ارائه خدمات کتابخانه ای بخشی از وظایف امورفرهنگی و اجتماعی شرکت عملیات غیرصنعتی میباشد.

این مرکز در سال 1373 با پنج هزار جلد کتاب بمنظور ارائه فعالیت‌های فرهنگی و ترویج فرهنگ کتابخوانی در سطح کیفی مناسب به خانواده‌های محترم شرکتی و غیرشرکتی منطقه راه اندازی گردید. کتابخانه فرهنگسرای فردوسی از بدو تاسیس تاکنون جایگاه ویژه و قابل قبولی در منطقه داشته است .

اطلاعات کلی کتابخانه :

-  تعداد کل کتب موجود در کتابخانه مجموعاً معادل 40103 جلد کتاب در قالب 20380 عنوان می‌باشد همچنین علاوه بر این کتابخانه دارای تعداد 10875 جلد کتاب مربوط به رده سنی کودک و نوجوان نیز می‌باشد .

-  تعداد کل اعضاء کتابخانه0 4710 نفرمیباشد که از این مجموع نفرات 2260 نفر دارای اعتبار می‌باشد و بقیه بدلیل اتمام تاریخ اعتبار کارت عضویت در حال حاضر غیرفعال میباشند که در هر زمان میتوانند از خدمات کتابخانه بهره مند گردند. و بطور میانگین علاوه بر تعداد اعضاء قید شده ماهانه بیش از 1000 نفر از طریق استفاده از کارت ملی و یا صرفاً جهت استفاده از سالنهای مطالعه از خدمات این واحد فرهنگی بهره مند می‌گردند و این در حالی است که تعداد آمار امانت و بازگشت کتاب در هر ماه بطور میانگین بالغ بر 2500 جلد کتاب می‌باشد.

-  میانگین سن مراجعه کنندگان در کتابخانه بزرگسال در این مجموعه بین 15 تا 60 و بخش کودک و نوجوان از پیش دبستانی تا راهنمایی میباشند.

-  بطور تقریبی تعداد مراجعین خانمها بیشتر از آقایان میباشند.

-  کتب مورد علاقه استفاده کنندگان : ادبیات، تاریخی، مذهبی، دانشگاهی، علوم پزشکی و کتب کودک و نوجوان، ....

-  بخش نشریات که در مخزن کتابخانه وجود دارد شامل روزنامه‌های کثیرالانتشار و مجلات عمومی و تخصصی میباشد که قسمتی از این نشریات از طرف نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان تامین  میگردد .

-  کتابخانه دارای دو سالن مطالعه برای خواهران و برادران میباشد که در فصول مختلف سال بخصوص ایام امتحانات و کنکور روزی بالغ بر 80 نفر مراجعه کننده داریم.

-  جهت به روز شدن مجموعه و نیاز مراجعین در سال خرید کتاب به طرق مختلف چه از طریق نمایشگاه بین المللی و یا نمایشگاههای داخلی صورت می‌گیرد.

-  هفته کتاب وکتابخوانی که  هر ساله در تاریخ آبان ماه میباشد برنامه‌های متفاوتی از جمله بازدید مدارس و دانشجویان دانشگاه از کتابخانه و فعالیتهای ویژه از جمله آشنایی آنان  با مجموعه، تقدیر از اعضاء فعال کتابخانه، برگزاری مسابقه، اهداء جوایز در هفته کتاب اجرا می‌گردد.

-  روند بازدید از مجموعه در طی  سال نیز توسط مدارس انجام می‌پذیرد.